top of page

Muzika

ROMANTIŠKOJI

KATIE MELUA

maxresdefault-2.jpg

Romantika, laisvė, ramybė, meilė ir gyvenimas – temos, apie kurias kalba gruzinų ir britų dainų autorė ir muzikantė Katie Melua, kurios muzika – apie tokį gyvenimą, koks jis ir yra – su baime, skausmu, nežinomybe... Bet viską gali paslėpti svajonės ir didžiausia pasaulio varomoji jėga – meilė. „Tik tada, kai aš svajoju – aš iš tikrųjų įsimyliu.“

        Katie Melua - viena iš sėkmingiausių Didžiosios Britanijos džiazo ir bliuzo atlikėjų, pardavusių daugiau nei 11 milijonų albumų ir gavusių 56 apdovanojimus. Dėl jos auklėjimo politiškai nestabilioje Gruzijoje ir neramiame Belfaste, Melua iš pradžių planavo tapti istorike ar politike. Tai pasikeitė 2000 m., kai penkiolikos metų Melua dalyvavo talentų konkurse britų televizijos kanale. Melua laimėjo konkursą, dainuodama Mariah Carey dainą „Without you“ („Be tavęs“). Gruzijoje gimusi Katie Melua, karjerą pradėjo 2002 m., kada niekas net neįtarė, kad jau greitai jaunoji atlikėja taps daugiausiai įrašų planetoje parduodančia britų dainininke. Didžiulę sėkmę pelnė visi keturi pirmieji Katie Melua albumai, kurie milijonams klausytojų įsiminė dėka užburiančio nuoširdumo dainų.  Katie Melua patraukė dainų autoriaus ir prodiuserio Mike Batt akį. Jis ieškojo dainininkės galinčios įdomiai dainuoti džiazą ir bliuzą. Išgirdęs Melua, dainuojančią savo kūrybos dainą "Faraway Voice" („Tolimas balsas“), Batt pasirašė 18 metų sutartį su ja. Maža „Dramatico“ įrašų kompanija paėmė ją į studiją, kurti savo pirmuosius tris albumus per ateinančius metus. 2003 m. lapkričio mėn. išleistas skoningas džiazo ir pop stiliaus debiutinis albumas „Call off the Search" („Atšaukti paiešką“).

         

 

     Daina, tokiu pat pavadinimu, kaip ir pirmasis albumas, yra apie meilės jausmą. Joje išsakomi jausmai, jog tik meilė sugeba parodyti gyvenimo spalvas, būdamas vienas niekuomet nesužinotum tiek daug, kiek kartu su kitu žmogumi. Dainos žodžiuose skamba meilės jausmo didybė, jog galima atšaukti visas kitas paieškas, nieko nebelaukti, kai tik meilė pasirodo tavo gyvenimo kelyje: „Aš nešvaistysiu savo gyvenimo, laukdama angelo nusileidimo, ieškodama vaivorykštės pabaigos. Dabar, kai radau tave, aš atšauksiu paiešką. Ir aš nešvaistysiu savo gyvenimo žvelgdama aukštyn į žvaigždes danguje, svarstydama ar meilė mane pasieks. Dabar, kai radau tave, aš atšauksiu paiešką.“ (org “I won't spend my life waiting for an angel to descend, searching for a rainbow with an end. Now that I've found you I'll call off the search and I won't spend my life gazing at the stars up in the sky wondering if love will pass me by now that I've found you I'll call off the search.”)

         Albumas pavadinimu „The House“ („Namas“) buvo apibūdintas kaip dramatiškas, paliečiantis skaudžias temas. Pirmasis singlas „The Flood“ („Potvynis“) buvo apibūdintas kaip geriausias jos darbas, kuriuo ji įrodė, kad ji yra subtili ir gili dainų autorė: „Tu žinai, kad niekas nemiršta šiose meilėje paskendusiose akyse“( org. You know no one dies in these love drowned eyes.“). Tuo galime įsitikinti paklausydami ir kitą šio albumo dainą „Red balloons“ („Raudoni balionai“): „Dangus pilnas raudonų balionų, raudoni balionai pilni sudaužytų širdžių, sudaužytos širdys plūduriuoja proga, ar jie sprogs arba dreifuos į rankas“ (org.“ The sky is full of red balloons, red balloons are full of broken hearts. Broken hearts are floating by a chance when they burst or drift into arms“) Dainoje išreiškiamas meilės skausmas, jog pasaulyje ne vienas žmogus išgyvena nelaimingą meilę ir savo sudužusią širdį patalpina balionėlyje, kuris plevena ore su nauja viltimi... Neveltui vokiečių kompozitorius Richardas Wagneris yra pasakęs: „Muzika negali mąstyti, bet ji gali įkūnyti mintį“.

        Apibūdindama albumą „Secret Symphony“ („Paslaptinga simfonija“) Katie Melua pasakė: „Tiesiog norėjau rasti gražių dainų ir tikrai dainuoti iš širdes“. Ir iš tiesų, Katie dainavo lyriškas, liūdnas dainas apie gyvenimo siunčiamas audras, vienišumą, svajones ir meilę. To paties, kaip albumas, pavadinimo daina sako: „Tu esi kaip slapta simfonija, sukurta tik man. Tu esi kaip sodas iš nederlingos uolos ir vienišo smėlio, kur lietus gali nukristi, kur žolė gali augti. Ir per visa tai galiu tave mylėti. Ar ne keista, bet tai tik jausmas, ar tai nenuostabu, man atrodo, kad aš vagiu tavo sielą? Tu esi kaip malda, kurią aš bijau pasakyti...“ (org. „You’re like a secret symphony that was created just for me. You’re like a garden in a land of barren rock and lonely sand, where rain can fall, where grass can grow and through it all, I can love you so. Isn’t it strange but it’s only a feeling, isn’t it weird it feels like I’m stealing your soul?You’re like a prayer I was scared to say....“)

        Katie Melua pripažįstama viena populiariausių šio šimtmečio britų atlikėjų. Dainininkė patyrė daugybę įspūdingų akimirkų – labdaros koncerte Pietų Afrikoje dainavo su savo mėgstamiausia grupe „Queen“, nusifilmavo filme, netgi 2006-aisiais pasiekė Guinnesso rekordą – pasirodymu „Statoil“ naftos platformoje Šiaurės jūros gelmėse, kuris vyko 303 metrai žemiau jūros lygio. Tačiau artistė išlieka kukli ir draugiška, o svarbiausiu savo karjeros akcentu laiko susitikimus su gerbėjais. „Buvo daug dalykų, kuriais tikrai didžiuojuosi. Bet labiausiai – tuo, kad metai po metų vis dar esu laukiama scenoje. Tai, kad po šių dešimties metų vis dar nuolat gastroliuoju, man reiškia labai daug. Tai – svarbiau nei pirmosios „topų“ vietos. Keliauti, koncertuoti ir patirti scenos magiją – geriausia mano darbo dalis. Kurti muziką publikos akivaizdoje – tam jausmui negali prilygti niekas“, – sako Katie Melua.

Muzika visuomet randa kelią į slapčiausią vietą žmogaus sieloje, taip ir Katie Melua dainos – paslaptingai pasiekia tai, kas žmogaus viduje nematoma... Kai atrandi savo širdies muziką, pasidaro lengviau ištverti visus gyvenimo siunčiamus išbandymus, gali mokytis ir tobulėti, patikėti meile ir svajone. „Muzika – tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, suvargusias gyvenimo rūpesčiuose, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas.“ (Kompozitorius ir dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis)

5270a41835703b1265398f83.jpg
bottom of page